سه‌شنبه 26 تير 1397
   
 
Skip Navigation Links
در نهمین کمیسیون دائمی هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان مطرح شد؛ شهر بین المللی دانایی و باشگاه می تواند یک اتاق فکر جهت حل معضلات کشور باشد

نهمین کمیسیون دائمی هیات امنای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان صبح روز یکشنبه، هشتم مرداد ماه در ستاد مرکزی باشگاه برگزار شد.

در این جلسه آقایان؛ دکتر حسن غفوری فرد، رئیس هیات نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیأت امنای باشگاه، دکتر حسینعلی شهریاری، ریاست سابق کمیسیون آموزش پزشکی و بهداشت مجلس و نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، دکتر سعید سهراب پور، مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ریاست اسبق دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیأت امنای باشگاه، دکتر کریم زارع، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و دبیر هیات امنای باشگاه، دکتر علیرضا منادی، معاونت امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی وطنی، معاون پژوهش و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر غلامعلی منتظر، معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان و عضو هیأت امنای باشگاه، دکتر منصور بیات، معاونت برنامه ریزی و امور اقتصاد دانش بنیان واحد تهران شمال، خانم ها؛ دکتر طاهره میرساردو، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد و عضو هیأت امنای باشگاه، دکتر مریم اسلام پناه، ریاست بنیاد ملی نخبگان استان کرمانشاه و عضو هیأت امنای باشگاه، حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه دکتر کریم زارع ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام دهه کرامت، به ارائه گزارشی از عملکرد و موفقیت های علمی اخیر باشگاه و همچنین گزارشی از افتتاح شهر بین المللی دانایی، فناوری و رسانه ای IKTMC و نیز هم اندیشی علمی فرهنگی اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان سراسر کشور در واحد فیروزکوه پرداخت و یادآور شد؛ در بازدیدی که به اتفاق دکتر غفوری فرد، مسئولین شهرستان فیروزکوه و اعضای باشگاه که در هم اندیشی علمی فرهنگی حضور داشتند، بعمل آمد همه حاضرین متوجه امکانات و تجهیزات عالی و مدرن شهر دانایی شدند. دبیر هیأت امنای باشگاه ضمن اشاره به دو دیدار نخبگان و پژوهشگران جوان عضو باشگاه از سراسر کشور با حضرت آیت ا... جوادی آملی افزود؛ در پایان دو اردوی هم اندیشی علمی فرهنگی برادران و خواهران عضو باشگاه های شهرهای مختلف، بطور جداگانه با ایشان دیدار داشتیم که مطالب بسیار ارزشمند و امیدوار کننده ای از سوی حضرت آیت ا... جوادی آملی برای مسئولین و اعضای باشگاه عنوان کردند که سخنان ایشان جنبه آموزشی، سازنده و موثر داشته، بخصوص که نسبت به گزارش باشگاه عنایت ویژه مبذول داشتند و همه حاضرین بهره لازم را از راهنمایی های ارزنده و تاثیرگذار این مرجع عالیقدر بردند. رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از اعضای جلسه خواست با ورود به شهر دانایی، کمک کنند تا تحول بنیادین در حرکت به سمت توسعه پایدار کشور در راستای اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید تسریع شود.  ایشان درباره افتتاح شهر دانایی، فن آوری و رسانه در واحد فیروزکوه گفت: با افتتاح این طرح، ظرفیت بسیار خوبی برای حمایت از طرح‌های پژوهشی دانش بنیان و تجاری سازی ایده‌های علمی و دانش محور ایجاد شده است.  وی ادامه داد: همه مراکز رشد، پارک‌های فن آوری و حتی خود باشگاه‌های پژوهشگران جوان و نخبگان در سراسر کشور خود عضو و جزئی از شهر دانایی هستند و می‌توانند به عنوان اجزای این شهر با یکدیگر همکاری و مشارکت داشته باشند. رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان گفت: باشگاه همان جنبش نرم افزاری و حرکت جهادی بوده که در راستای بیانات مقام معظم رهبری، تسهیل کننده امر پژوهش و تبدیل ایده به پدیده است.

دکتر حسینعلی شهریاری ضمن تقدیر از گزارشات دکتر زارع و قدردانی از پیشرفت های باشگاه و نخبگان در زمینه های علمی و فرهنگی گفت: هر کمکی که از دست ما در مجلس شورای اسلامی برمی آید برای این باشگاه و نخبگان آن انجام خواهیم داد. ریاست کمیسیون مجلس شورای اسلامی انتخاب شهر فیروزکوه را برای برگزاری اردوی علمی فرهنگی اعضای باشگاه و تاسیس شهر بین المللی دانایی، انتخابی کاملاً هوشمندانه ای دانست و تاکید کرد شهرستان فیروز کوه با توجه به نزدیکی آن به پایتخت، دارا بودن آب و هوایی معتدل و جاذبه های فراوان گردشگری می تواند انگیزه فراوانی برای جوانان پژوهشگر ایجاد نماید.

سپس دکتر حسن غفوری فرد در ادامه این جلسه گفت: در بازدیدی که به همراه دکتر کریم زارع از شهر دانایی داشتیم امکانات و زیرساخت‌های ایجاد شده در این شهر را در کشور کم نظیر دیدم. رئیس هیات نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که همه محققان و پژوهشگران دارای ایده علمی دانش محور بتوانند برای پرورش ایده و سپس تبدیل آن به پدیده و نهایتا تولید اقتصادی و تجاری سازی از این فضای به وجود آمده استفاده کنند. ایشان ادامه داد: با توجه به خوابگاه ها و امکانات فیروزکوه میتواند محور گردشگری اساتید نیز قرار گیرد.

دکتر علیرضا منادی در نهمین کمیسیون دائمی هیأت امنای باشگاه یادآور شد؛ با عنایت به پیشینه باشگاه و موفقیت های غیر قابل انکار مخترعین عضو باشگاه که بر کسی نیز پوشیده نیست، حفظ استقلال این باشگاه بسیار ضروری به نظر می رسد چرا که معتقدیم باشگاه کمافی السابق بایستی با استقلال و با قدرت بکار خود ادامه دهد و ما هم با تمام وجود از این موضوع دفاع خواهیم کرد.

دکتر سعید سهراب پور نیز در این جلسه بحث بودجه را در باشگاه بسیار بااهمیت دانست و اضافه کرد؛ باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با این همه مخترع که اتفاقاً با حمایت های باشگاه اختراعات مهم و تجاری سازی شده ای هم دارند، به بودجه مناسبی نیاز دارد که مابقی آن بایستی از منابعی غیر از شهریه مانند راه سازی و پل سازی تامین شود که این منابع می تواند با درآمدزائی از سوی نخبگان و مخترعین باشگاه همراه شود. مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ارتباط با فارغ التحصیلان از اهمیت خاصی برخوردار است و آنها می توانند با عضویت در باشگاه کمک های موثری به دانشگاه کنند. او ادامه داد: روابط بین المللی جزو سیاست های کلی نظام است و باید تقویت شوند و لذا پیشنهاد ایجاد پستی با عنوان روابط بین الملل را در این باشگاه ضروری و لازم می دانم. وی افزود: با عنایت به اختراعات اعضای باشگاه و لزوم ثبت جهانی آنها، داشتن قسمتی در باشگاه با این نام الزامی می باشد.

دکتر علی وطنی در این جلسه اعلام کرد: با ایجاد و راه اندازی متروی تهران، فیروزآباد، در آینده شهر بین المللی دانائی باشگاه واقعاً بی نظیر خواهد شد. وی پیشنهاد داد تا در شهر دانایی بازار بورس ایده و توسعه فناوری ایجاد و این شهر مسئول هدایت تبادل فناوری کشور باشد. او گفت: با استفاده از فناوری های نوین می توان یک قسمت در شهر دانایی تاسیس کرد که ماموریت آن شناسایی و ارائه راه کارهایی جهت رفع معضلات اساسی کشور از جمله بیکاری و موضوع ریزگردها باشد.

دکتر غلامعلی منتظر نیز در این جلسه گفت: بایستی ابتدا اولویت ها در شهر دانایی مشخص شود و عملیاتی تر فکر شود تا محیط برای فعالیت حوزه های مختلف آماده شده و سپس به فکر ایجاد اشتغال و تولید بود. ایشان بحث‌های آینده پژوهشی را مهم دانستند و تاکید کردند که باید از الان به افق ۱۴۲۴ فکر کنیم. دکتر منتظر ادامه داد؛ امروز با توجه به حذف کنکور در بسیاری از رشته‌ها، وظیفه دانشگاه این است که علاوه بر توجه به آموزش به پژوهش و رفع مشکلات جامعه و صنعت اهتمام داشته باشند و باشگاه در این زمینه می تواند نقش بی بدیلی ایفا نماید.

 خانم دکتر طاهره میرساردو گفت: با توجه به پتانسیل های موجود در باشگاه و توانمندی های نخبگان می توان در شهر دانایی نیازهای دانشگاه آزاد اسلامی و سپس کشور را تامین کرد، به عنوان مثال ساخت دوربین هایی توسط اعضای باشگاه واحد تهران شمال می تواند نوید بخش افقهای روشنی باشد که ادامه آن می تواند در شهر دانایی انجام شود. رئیس واحد ملارد از خرید دوربین های ساخت اعضای باشگاه برای واحد ملارد خبر داد و افزود: با این توانمندی های اعضای باشگاه می توان به آینده امیدوار بود.

دکتر منصور بیات نیز در این جلسه گفت: باشگاه می تواند با توجه به توانمندی هایی که دارد یک اتاق فکر جهت حل مشکلات فراسوی دانشگاه آزاد اسلامی و کشور باشد. این مدیر پیشنهاد داد با کسب مجوزهای لازم و با استفاده از تمام منابع علمی کشور و پایان نامه های علمی، تولیدات علمی دانشگاه را تا 3 برابر افزایش داد.

 

 

تاريخ درج خبر:  08/05/1396
تعداد افراد آن لاين: 25   تعداد بازديدكنندگان سايت: 13004301