پنجشنبه 31 خرداد 1397
   
 
Skip Navigation Links
در مراسم زیارت عاشورا در ستاد مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برگزار شد؛ بزرگداشت ارتحال حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی

مراسم بزرگداشت و یادبود ارتحال حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی (قدس الله نفسه الزکیه) و زیارت عاشورا صبح روز چهارشنبه، بیست و دوم دی ماه سال جاری با حضور دکتر کریم زارع، معاونین و پرسنل باشگاه و برخی از روساء و اعضای باشگاه های استان تهران در محل نماز خانه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان برگزار شد.

به مناسبت رحلت جانسوز فقیه مجاهد، یار دیرین حضرت امام (رحمت الله علیه) و مقام معظم رهبری ( مدظله العالی)، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (قدس الله نفسه الزکیه) و  به پاس قدردانی از زحمات حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی و ابراز همدردی با خانواده محترم ایشان، مراسم یادبود و بزرگداشتی همزمان با برگزاری دعای زیارت عاشورا در محل نماز خانه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و با حضور پرشور کارکنان و برخی از روساء و اعضای باشگاه های استان تهران برگزار شد.

پس از قرائت دعای زیارت عاشورا دکتر کریم زارع به ارائه سخنانی در خصوص مجاهدات، کمالات و اندیشه های والای حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (قدس الله نفسه الزکیه) پرداخت. ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ضمن اشاره به برگزاری بسیار مطلوب مراسم خاکسپاری حضرت آیت الله هاشمی و بیانات حضرت آیت الله حائری شیرازی در خصوص ویژگی های آیت الله هاشمی افزود؛ بعد از شخص مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، بهترین تفسیر و تشبیه در خصوص آن مرحوم را ایشان فرمودند که نقاط زینی و برجسته و درسهای آموزشی فراوانی به همراه دارد. دکتر کریم زارع، مقایسه حضرت آیت الله هاشمی با حضرت مسیح (ع) و حضرت ابوطالب را توسط آیت الله حائری شیرازی بسیار عالمانه و جالب توجه دانست و ادامه داد؛ این تشبیهات با ویژگی های حضرت آیت الله هاشمی بسیار نزدیک بود و درک آن برای کسانی که آن مرحوم را از نزدیک می شناختند، بسیار ملموس بود. ریاست باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از تهیه کتابی تحت عنوان (( نخبگان و هاشمی )) خبر داد و افزود؛ با توجه به خدمات تأثیرگذار، ستودنی و ارزشمندی که حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی برای دانشگاه و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان انجام دادند و با توجه به حمایتهای همیشگی آن مرحوم از نخبگان و پژوهشگران، با هیچ کاری جبران نخواهد شد، ولی من از تمام نخبگان و شما پرسنل صدیق باشگاه می خواهم که با جدیت تمام، این کتاب را به پایان برسانند. دکتر کریم زارع در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به تاکید حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی (قدس الله نفسه الزکیه) به قرائت سوره والعصر ادامه داد؛ این سوره چهار ویژگی مهم دارد که می فرماید؛ به نام خداوند بخشایشگر و مهربان، سوگند به عصر که انسانها همه در خسران و زیانند، مگر افرادی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده و به صبر توصیه نموده‏اند، این سوره تمامی معارف قرآنی و مقاصد مختلف آن را در کوتاه‏ترین بیان خلاصه کرده، و این سوره از نظر مضمون، هم می‏تواند مکی باشد و هم مدنی، لیکن به مکی بودن شباهت بیشتری دارد. والعصر در این کلمه به عصر سوگند یاد شده و از نظر مضمونی که دو آیه بعد دارد مناسب‏تر آن است که منظور از عصر، عصر ظهور رسول خدا (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) باشد، که عصر طلوع اسلام بر افق مجتمع بشری و ظهور و غلبه حق بر باطل است، چون مضمون دو آیه بعد این است که خسران عالم انسان را فراگیر است و تنها کسانی را فرا نمی‏گیرد که از حق پیروی نموده و در برابر آن صبر کنند، و این افراد عبارتند از کسانی که به خدا و روز جزا ایمان آورده و عمل صالح کنند. ایشان از همه حاضرین خواست تا حداقل روزی یکبار آن را قرائت و سرلوحه خود قرار دهند.

این مراسم با ذکر دعا، صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و فاتحه برای آن مرحوم بزرگوار به پایان رسید.

تاريخ درج خبر:  22/10/1395
تعداد افراد آن لاين: 89   تعداد بازديدكنندگان سايت: 12932189